Organizace Interpoháru není sranda – Pikes to ale umí

1.6.2017

Koncem května jsme uspořádali 2. ročník Instax Fastpitch Cupu. Ten se stejně jako loni uskutečnil na hřištích Tempa. Náš Interpohár se od ostatních liší hlavně počtem zahraničních týmů. V letošním roce se nám podařilo mít 13 týmů a z toho 7 zahraničních! „Přivézt zahraniční tým není jen tak. Chce to vynaložit úsilí a rozjet to na osobní rovině,“ říká předseda Pikes Petr Ševčík.

Autor: Markéta Bakičová

Stejně jako minulý rok se našeho turnaje účastnily týmy z Německa All-stars Berlin, z Chorvatska Black Panthers a z Francie Outlaws Strasbourg. Tyto týmy věděly již od minulého ročníku, že přijedou znovu a v podstatě čekaly jen na oznámení termínu turnaje. Toho si opravdu vážíme! Jsme rádi, že se nám daří navazovat přátelství s lidmi, kteří mají rádi softball stejně jako my.

Přilákat další týmy ale tak snadné není. Již začátkem února jsme začali obepisovat stovky evropských týmů. „Věnovali jsme tomu opravdu hodně úsilí a času. Věřím, že příští rok se zúčastní i další týmy, které letos nemohly, protože se jim nehodil termín,“ vysvětluje Ševčík. Pak následovaly čtyři měsíce dopisování s týmy, které se o náš turnaj zajímaly. Protože opravdu chceme, aby byl náš turnaj pro zahraniční týmy zajímavý, pomáháme jim vyřešit i věci okolo.

Zařízení ubytování i obědů je pro nás už standardem. Nově jsme pomáhali i s přepravou z letiště či z nádraží k ubytování. Celá organizace tak byla samozřejmě náročná i finančně. Nejde nám přitom o to na turnaji vydělat jako spíš neskončit v červených číslech. Vzhledem k tomu, že musíme platit pronájem hřiště a rozhodčí (což jsou největší a nevyhnutelné náklady), musíme vždy vše pečlivě spočítat. Bál se předseda, že skončíme se ztrátou? „Bál! Bez všech sponzorů a letošního navýšení startovného bychom to bohužel nezvládli.“

Velkou radost nám udělal Byron z Kalifornie. Ten nás sám od sebe kontaktoval a nabídl se jako rozhodčí. Pískání ho baví a často objíždí podobné turnaje. Díky jeho zápalu pro softball neměl žádné přehnané nároky a víkend s námi strávil za nějaký ten peníz a oběd. Tím nám dost usnadnil práci se sháněním rozhodčích. Také se stal velkým zpestřením pro náš turnaj a jeho hlášení striků si jistě pamatuje každý.

Další novinkou byl radar na měření rychlosti nadhozu, který nám zapůjčila Česká softballová asociace. Všem nadhazovačům jsme změřili nadhoz a s potěšením jsme zjistili, že nejrychleji hází náš Michal! Nově jsme také dávali i průběžné výsledky rovnou na internet. Každý se tak mohl rovnou podívat, jak si vede jeho oblíbený tým. Samotný turnaj probíhal bez jakýchkoli průšvihů a zpoždění zápasů.

Přátelská atmosféra se držela už od pátku a nic ji nezkazilo. Všichni věděli kde a kdy bude další zápas a každá Štika pomáhala s hladkým průběhem turnaje. Je jasné, že takhle velký turnaj se nedá zorganizovat v jednom nebo dvou lidech. Jsme rádi, že máme tým, kde se každý zapojí do práce!

A jak turnaj vlastně dopadl? Pikes Angry ovládli turnaj a vybojovali první místo! Druhý byl nakonec Povaleč a bronz bral Neptunus z Nizozemska. Neptunus u nás byl sice poprvé, ale díky megafonu, který si přivezli, si je jistě každý dobře zapamatoval. Pokřik „PIVO, PIVO, PIVO,“ zní někomu v uších určitě ještě teď. Druhý tým Pikes byl sice až na posledním místě, ale za zážitek to určitě stálo.  Komu se poštěstí zahrát si ve dvou dnech s několika zahraničními týmy? Účastníkům Instax Fastpitch Cupu vždycky!

Co by to bylo za turnaj, kdyby z něj nebyly fotky. Zajistili jsme dva fotografy (Libor Matějka a Carlos Sardá) plus se samozřejmě přidalo i několik dalších. Díky tomu máme skvělou galerii (naleznete na Facebooku Pikes Praha) více než 400 fotek! Fotografům ještě jednou děkujeme!

Je jasné, že budeme turnaj pořádat i příští rok a už teď se na něj těšíme. Petr Ševčík už na něj myslí teď. „Je to ještě za dlouho a na „crazy“ nápady je čas. Ale chci minimálně stejný počet zahraničních týmů :-). Plus bych se chtěl pokusit o sehnání čtvrtého hřiště pro větší komfort v rozpise.“ Určitě se bude na co těšit, tak si to nenechte ujít!