Kapitán Švarc: V postup jsem letos moc nevěřil

4.11.2015

Pikes ve své premiérové sezoně skončili v pražské I. třídě na bronzové příčce. Postup do přeboru se tak minimálně na rok odkládá. Je to průšvih? Kapitán mužského týmu Jakub Švarc je v klidu. „Nemůžu říct, že jsem od začátku sezony věřil v postup. Asi jako každý z týmu jsem si to přál, bylo ale znát, že jsme se v zimní přípravě skoro vůbec nevěnovali pálce,“ říká první metař.

Kubo, v posledním zápase jsme porazili 8:7 lídra tabulky US Praha. Je to podle tebe potvrzení toho, že jsme letos měli na víc než na konečné 3. místo?

Za stavu, v jakém jsme nacházeli po první části sezony, je i to třetí místo poměrně slušný výkon. Nepřekvapilo mě, že jsme hráli po letní pauze líp. Ten tlak, že bychom mohli postoupit do přeboru, už tam nebyl, takže jsme mohli hrát v relativní pohodě a i nálada v tymu tomu odpovídala. Nemůžu ani říct, že jsem od začátku věřil v postup. Asi jako každý z týmu jsem si to přál, bylo ale znát, že jsme se v zimní přípravě skoro vůbec nevěnovali pálce.

Jakub_SvarcMyslíš, že pro Štiky bude lepší aspoň ještě jednu sezonu strávit v 1. třídě?

Myslím. Nepochybuju o tom, že bychom se přeborem nějak poprali, ale pro morálku v týmu by to asi nebylo moc pozitivní. Důležitým faktem je i to, že v letošní sezóně jsme neměli potřebné tréninkové zázemí. Jak už jsem říkal, ani v zimě, ani během sezony nebyl prostor pořádně trénovat pálení. Hostivař není špatná, ale oproti Joudrs, kde jsme byli zvyklí trénovat, se to nedá srovnávat. To by se snad mělo v příští sezoně změnit.

Ve srovnání s Mistrálem B, jehož původní kádr tvoří z většiny aktuální Pikes, jsme posílili – kromě Michala Ficzy a Petra Ševčíka se vrátil třeba Martin Čeřovský. Nemyslíš, že by nám postup v nejbližší době slušel?

Já pevně věřím, že v následující sezóně půjdeme do přeboru. Sami jsme ke konci viděli, že můžeme porazit i silnější soupeře. Nálada v týmu je skvělá. Na zápasy stabilně chodí okolo 12 hráčů. Nevidím žádnou překážku, která by nám měla v postupu zabránit.

No, hlavní překážkou pro příští sezonu by měl být někdo z dvojice Mistrál – Tempo B/Joudrs…

Nemyslím si, že bychom některý z těchto týmu nemohli porazit.

Tým obohatila taky trojice nováčků – Ondřej Wolf, Jan Kocáb a Radek Mezuláník. Ujala se nová krev?

Rozhodně, i když Honza teď ke konci moc nechodil kvůli práci. Ondra s Radkem ale chodili poctivě na zápasy i tréninky. Oba jezdili na Interpoháry. Pracují pro tým a myslím, že jsou všichni rádi, že se k nám přidali.

Byla to pro tebe osobně letos nejlepší sezona?

Pro mě to bylo něco nového. Celý ten proces vzniku Pikes, i to, jak se k nám přidaly holky, za což jsem hrozně rád, to bylo strašně pěkný. Takže asi jo, byla to pro mě nejlepší sezóna, protože si ji podle mě všichni užili bez hádek, řešení zbytečných věci. Všichni jsme chtěli prostě hrát a mít z toho radost.

Zkušenějším hráčům letos chyběly starty v pražském přeboru, hráli jsme jen 1. třídu a Interpohár. Byly objem a kvalita zápasů dostatečné?

V Interpoháru jsme ani jednou nedokázali získat první místo. To podle mě odráží dostatečnou kvalitu týmů, které se letos zúčastnily. V 1. třídě jsme hráli několik opravdu pěkných zápasů, takže já jsem s kvalitou rozhodně spokojený. Kvantum zápasů bylo zhruba stejně jako loni. Interpohárů bylo sice o něco míň, ale vzhledem k tomu, že většina z nás chodí do práce, je objem zápasů adekvátní. Těm pár zkušenějším hráčům asi trochu přeborové starty budou chybět. Nikdo z nás podle mě nemůže říct, že byl letos úplně spokojený se svým výkonem na pálce.

Potřebují Pikes v aktuální situaci shánět posily?

Každý tým potřebuje posily. Bez nich to nemůžeme posouvat dál. Byl bych rád, kdyby časem vzniklo béčko. Chce to ale hráče jako my, lidi, kteří budou rádi chodit trénovat a brát svoji úlohu v týmu zodpovědně. Nechci nikomu volat, jestli se náhodou uráčí přijít na trénink. Lidi musejí sami chtít.

kuba

V týmu plníš roli kapitána. Znamená to pro tebe něco, nebo to je jen formalita?

Pro někoho to určitě formalita je. Pro mě je kapitán ten, kdo udržuje morálku a dobrou náladu jak při zápasech, tak mimo hřiště. O to jednodušší to je, když v týmu jsou takové vztahy, jaké jsou. Je víc lidí, co by mohlo kapitánovat místo mě a já jsem za to rád.

Sezona byla pestrá. Máš nějaký silný zážitek se Štikami?

Těch by bylo asi víc. Určitě perfektní soustředění, přátelák s juniorkou Izraele nebo poslední zápas s Uhelnými sklady. Ale pro mě asi nejlepší byl finálový zápas na Interpoháru v Chomutově. Z domácí starý gardy se v průběhu vyrovnaného zápasu stal podivný mix áčka, béčka a juniorů. Holt Bobrům teklo do bot, tak museli vytáhnout všechna esa z rukávu. Sice bylo pro některý kluky těžké, že jsme nakonec prohráli, ale mě to akorát ukázalo, jak dokážeme být silní. Prostě super zápas.