Michal Čížek: Zápasy Pikes B byly divoké, ale skvělé

8.11.2016

Svou první sezónu už mají za sebou i Pikes B. Ti válčili v Pražské 2. třídě. Tým tvořený z velké části naprostými začátečníky obsadil 3. místo z pěti přihlášených. Jedním z nováčků v Pikes je i Michal „Číža“ Čížek. „Bafnul na mě inzerát na FB od Pikes a řekl jsem si proč ne,“ vysvětluje Číža. Ten už má na rozdíl od ostatních zkušenost alespoň s baseballem, který hrával za Tempo Praha. Díky tomu si už vybojoval místo i v A týmu. Za „béčko“ ale hraje pořád také a ještě pomáhá s organizací zápasů.

michal

Autor: Markéta Bakičová

Čížo, jak bys popsal Pikes B jako nově vzniklý tým?

Jedním slovem asi fantazie. V „béčku“ je většina úplných nováčků, což bylo vidět zejména ze začátku v zápasech a herních situacích. S postupem času se to více a více zlepšovalo. Když se ohlédnu, tak musím říci, že zápasy „béčka“ jednoznačně nenudily!

Jak jsi spokojený s vaší první sezónou?

Můj názor (doufám, že mě vedení nezadupe) je takový, že hlavně nešlo o výsledky, ale nabrání zkušeností a praxe pro nové kluky. Spousta kluků, respektive chlapů cca okolo 30 let, začínalo úplně od začátku, a proto se stávaly takové divoké výsledky (viz. naše legendární výhra 30:25) a někdy i humorné situace. Takže 3. místo je fajn, ale hlavní pro mě je, zlepšení herní praxe a dovedností.

Jaká byla v týmu nálada při zápasech? Jak říkáš, bylo to divoké…

Divoké, ale skvělé. Musím říci, že nálada byla vždy přátelská a správně bojová. Někdy mi připadalo, že nováčci si nechávali nervozitu přijít moc k tělu, takže proto bylo potřeba umět atmosféru odlehčit, případně vysvětlit herní situaci. Pro nováčky bylo hodně novinek, takže proto k tomu mám pochopení. Každý někdy začínal, a proto je důležité, abys měl vždy okolo sebe dobré lidi, co tě dokáží povzbudit, vysvětlit a namotivovat k lepším výkonům.

Na zápasech vás často koučovali kluci z „áčka“. Co vám řekli například právě na výhru 30:25?

Kluci z „áčka“ občas přišli a jsem za to moc rád. Zejména asi Michal Ficza a Petr Čéča Ševčík si to moc užívali (a hlavně jejich nervová soustava). Během zápasů jsme skóre moc neřešili a to bylo hlavně snahou Michala, aby se kluci mohli pořád soustředit na sebe a aby se zbytečně nestresovalo. Jinak konkrétně na to naše skóre 30:25 Michal řekl: Tak a vyhráli jste – radujte se! Skoro jsme nevěděli, co dělat :-). Do poslední chvíle jsme totiž nevěděli kolik to je. Skóre se tam měnilo neustále a v takovém počtu bodů se už pak člověk ztrácí. Věděl to pouze Michal a ten kdo psal zápis. Nic nám ale během zápasu nevyzradili.

michal2

Dostali jste od nich někdy vynadáno?

Vůbec! Spíš se nás snažili zklidnit a zkoncentrovat na další směnu. Třeba jsme dostali deset bodů za první směnu (naše nezapomenutelná 50 minutová směna) a bylo potřeba hlavně kluky namotivovat, aby nic nevzdávali a bojovali dále. Mnoho zápasů jsme takto otáčeli a úspěšně.

Kdo byl podle tebe oporou týmu?

To je těžké takto říci pouze jednoho člověka. Já spíš chci pochválit všechny, protože to zlepšení bylo u každého a každý přinesl do týmu něco pozitivního. Někomu šla lépe pálka, někomu pole, někdo uměl více burcovat kluky a tak. Ta symbióza týmu pracovala skvěle. V tom je ta krása kolektivních sportů.

Často se zápasy odkládaly a to nejenom kvůli počasí. Vlašim s Podolím dokonce ani nedohráli všechny zápasy. Občas se nedostaví rozhodčí. Nemáš pocit, že některým týmům se moc hrát nechce?

Je to smutné a bohužel i pravda. My jsme s tímto neměli žádný problémy. Jedinou kaňkou, pak bylo domlouvání odložených zápasů. Jak se říká, vše je o lidech a někdy to domlouvání bylo snadné a někdy naopak. My jsme si chtěli vždycky maximálně zahrát, co to šlo a jsem moc rád, že jsme to odehráli vše. Každý zápas byl pro kluky přínosem a sbíráním zkušeností.

Na co se zaměříte v zimní přípravě?

Na vše, aby to kluci měli takzvaně nadrilovaný a dělali to automaticky. Ať už jde o chytání míčů po zemi, lufty, pálku, base running, taktiku, signály a tak dál. Popravdě na vše asi nebudeme mít ideální podmínky, takže pokud někdo bude sám chtít a přidávat si, tak na jaře se to určitě pozitivně projeví. Věřím tomu, že každý minimálně za ten rok ví, kde ho tlačí bota a je pouze na něm samotném, jak moc se v tom chce zlepšit. Nemělo by se nikdy jednat o něco, aby to šlo na krev. Základem je, aby to dotyčného bavilo, protože pak i ty výsledky budou daleko pozitivnější. Tajně doufám, že bude „béčko“ příští rok jezdit více na Interpoháry, protože tím kluci nabírají ohromné zkušenosti. Je to tam velice pestré a možnost okouknout kvalitní týmy je pro nováčky moc přínosné.

Pokud se příští rok spojí 1. a 2. třída, jak si myslíš, že obstojíte?

Bude to dobré, protože bude více zápasů, více odlišných týmů o různých úrovních. Bude to asi těžší a ty rozdíly tam někdy budou znatelnější, ale já věřím, že pro kluky to budou zkušenosti k nezaplacení a hlavně se budou moci zlepšovat. A pokud bych si měl tipnout umístění, tak jsem realista a asi se bude jednat o druhou polovinu tabulky.