Vyhráli jsme turnaj v Itálii!

11.10.2016

Do Itálie jsme si jeli hlavně pro zážitky a radost ze softballu. Nakonec jsme si přivezli zlato. Najeli jsme přes 1600 kilometrů, odehráli 5 náročných zápasů a v hlavě nám zůstanou vzpomínky na druhý a zatím nejúspěšnější výjezd Pikes Praha do zahraničí.

Loni jsme byli na turnaji v Trnavě, letos to dlouho vypadalo, že se za hranice nepodíváme. V půlce srpna jsme ale zaregistrovali na webu ESF pozvánku na mužský turnaj v Itálii a po pár dnech bylo jasné, že tým dáme dohromady. Kádr jsme se rozhodli ještě vyztužit druhým kvalitním nadhozem,  víkend s jedním nadhazovačem totiž není zábava, ale horor. A protože nám na poslední chvíli vypadl i ranař Kašpárek, potřebovali jsme i aspoň jednoho dobrého pálkaře.

14600843_539688139573542_2774175783387486891_n

Nejsilnější štiky v historii

Oslovili jsme celou řadu hráčů, z nichž nám nakonec vykrystalizovaly tři posily. Vedle Filipa Koblížka, kterého dobře známe z Interpoháru, nám na nabídku kývly také dvě mladé pušky z Painbusters Most Dan Černý a Matouš Kasal. O jejich kvalitách není pochyb. Oba prošli českou juniorskou reprezentací a letos patřili k hlavním oporám týmu, který se v premiérové extraligové sezoně zvládl udržet.

Jaká byla cesta? Pořádně dlouhá. Přes Rakousko a jeho Alpy jsme jeli téměř nekonečných 10 hodin. Místní nás navíc tak trochu vypekli s ubytováním, takže jsme spali na dvě party v apartmánech vzdálených od sebe několik kilometrů. Žádná velká párty se taky nekonala, unavení a zničení jsme brzo vytuhli a raději se vyspali na první hrací den.

Povedený úvod proti Kobrám

První soupeř ve skupině byli francouzští Cobras, které jsme chtěli porazit za každou cenu. Vytipovali jsme je totiž jako slabšího z obou soupeřů ve skupině a případné vítězství by nám zajistilo, že nepojedeme domů hned po třech zápasech. Házet šel Filip Koblížek a úvod se nám vůbec nepovedl – dostali jsme dva homeruny a prohrávali 4:0, což rozhodně nebylo v plánu a některým z nás začaly v hlavě kroužit pochybnosti.

Naštěstí jsme ale brzy odpověděli, sám Filip se na Slyho Buvata trefil za plot a další homerun přidal také Petr Novotný. A zatímco Francouzům došel střelný prach, štiky kousaly až do konce a vybojovaly zasloužené vítězství 8:4.

italie3

Porážíme vítěze SuperCupu

Mezi oběma zápasy jsme měli spoustu času, který jsme strávili sledováním ostatních zápasů, nákupy a jídlem. Počasí nebylo nic moc, stejná zima jako v Praze včetně občasných přeháněk. Spolu s námi byli na turnaji i Joudrsáci, kterým jsme drželi palce. Asi to bylo však málo, vstup do turnaje se jim nepovedl a hned na úvod prohráli s domácími Junior Alpina těsně 3:1. Podobně dopadli i v dalších dvou duelech a na turnaji bohužel skončili poslední.

Odpoledne jsme se dočkali druhého zápasu, tentokrát proti stávajícímu vítězi SuperCupu Pro Roma. Tým postrádal všechna zámořská zvučná jména, a tak jim soupeř z pražské první třídy dal pořádně zabrat. Nadhazovač, které vypadal jak Danny Trejo, inkasoval dva odpaly za plot od Matouše a Filipa a zápas skončil rozdílem 9:0 (oficiálně 7:0) v náš prospěch. Michal Ficza na prkně tedy udržel nulu. V tu chvíli bylo na čase přehodnotit naše cíle – jdeme to vyhrát.

14568128_539336786275344_3543024126404206844_n

V tie-breaku uspěli Italové

Večer viděli diváci opravdovou softballovou lahůdku. Náš souboj s domácími Junior Alpina měl všechno – homeruny, strikeouty, těsné situace a náročné zákroky. Dlouho to bylo 0:0, pak Italové doběhli pro první bod. My jsme se prosadili až v 6. směně třemi body a stačilo udržet náskok v dohrávce. To se nám ale nepovedlo a museli jsme do tie-breaku za stavu 3:3. V něm se nám sice se štěstím podařilo dát jeden bod, megahomerun v dohrávce ale přiřknul vítězství přeci jen domácím.

Systém turnaje, který známe z evropských šampionátů, nás poslal do opravy. V ní jsme si zopakovali souboj s Francouzi. V neděli už bylo krásné počasí a Cobras toho měli plné zuby. Na rozdíl od nás totiž hráli až do půl jedné v noci. V souboji o velké finále tak nasadili svého druhého nadhazovače Thomase Hemzaceka (pro nás to byl stejně Hemzáček).

Nám se na něj překvapivě tolik nedařilo, a navíc jsme opět na začátku prohrávali. Postupně ale Frantíkům začaly docházet síly a na nás bylo naopak vidět, že to s bojem o zlato myslíme vážně. Vyhráli jsme 5:3 a rovnou zůstali na hřišti. Nastal čas pomsty.

italie1

Dokonalá pomsta

Odveta s pořadatelskými Junior Alpina nalákala diváky, kteří se těšili na homeruny a triumf domácích. Dočkali se ale jen toho prvního, a to ze strany našich mosteckých posil Černého s Kasalem. Ti se totiž utrhli z řetězu a pochlubili se mimo back-to-back HR. Matoušova rána prosvištěla nad mraky a teď někdy asi bude míjet hranice sluneční soustavy. Proti Diegovi Driganimu z italské reprezentace se prosadil skoro kompletní lineup. Velkou parádu také předvedl Filip Koblížek na prkně, když umožnil jenom dva body.

Vítězství 9:2 znamená, že II. Open Italiano vyhrává pražský tým Pikes Praha. Do Prahy jsme přijeli až ve 3 ráno, vůbec nám to ale nevadilo. Hráli jsme nejlepší softball, jaký kdy byl v podání Pikes k vidění a pohár pro vítěze si zasloužili. Velký dík patří i našim posilám, bez nichž bychom až na vrchol určitě nedosáhli.

italie2

Výsledky:

Cobras (FRA) – Pikes 4:8

Pikes – Pro Roma (ITA) 7:0

Juniors Alpina (ITA) – Pikes 6:4

Pikes – Cobras (FRA) 5:3

Juniors Alpina (ITA) – Pikes 2:9

Hráči: Michal Ficza, Petr Novotný, Jakub Švarc, Marek Medek, Michal Čížek, Filip Koblížek, Jindřich Dudek, Pavel Hrdina, Petr Ševčík, Dan Černý, Matouš Kasal.

Celkové pořadí:

  1. Pikes Praha (CZE)
  2. Junior Alpina (ITA)
  3. Cobras de Contes (FRA)
  4. Zagreb Giants (CRO)
  5. Pro Roma (ITA)
  6. Joudrs Praha (CZE)