Známe vítěze individuálních ocenění Pikes 2015

3.12.2015

Softball je týmový sport, v němž je úspěch celku nadřazen jednotlivci. To nám ovšem nebrání ocenit hráče a hráčky, kteří svými výkony k letošním vítězstvím výrazně přispěli. I my máme ve svých týmech hvězdy, které obdivujeme a snažíme se jimi inspirovat. Pojďme si představit ty, kteří letos obdrželi některou z individuálních cen za sezonu 2015.

Nejlepší nadhazovačka – Jitka Zdvíhalová

Člověk se neubrání dojmu, že Jitky je na 3. ligu škoda. Hráčka, kterou vychovali chomutovští Bobři, tvoří jeden ze základních stavebních kamenů ženského kádru Pikes.  Patří k našim nejlepším pálkařkám, a když zrovna nestojí na prkně, hraje výborně na spojce. Jitka není nadhazovačka – specialistka, díky svým zkušenostem ale platí za týmovou jedničku a jde jí to skvěle. Nadhazovačská baterie Štik letos čítala tři hráčky (kromě Jitky hází také Marie Archmanová a Dana Taussigová), hlavní odpovědnost padá na ramena právě Jitce. Budeme rádi, když nám přes zimu vyrostou nové nadhazovačky, kromě tří výše zmiňovaných by se na prkně mohla prosadit i třeba Markéta Bakičová nebo Irena Kobyláková.

Nejlepší pálkařka – Kateřina Mrázová

Katka není vysoká vzrůstem, na pálce je ale nejnebezpečnější ze všech štiček. Potvrzují to jak statistiky, tak důvěra trenéra, který ji zařazuje na klíčová místa lineupu. „Kač“, jak jí říkají spoluhráči a spoluhráčky, patřila v minulosti mezi opory US Praha a Spectra, letos bychom se bez ní neobešli jak v třetí lize, tak na Interpoháru. Spolu s Jitkou Zdvíhalovou, která by si ocenění pro nejlepší pálkařku jistě také zasloužila, nasbírala v ženské soutěži nejvíce startů – 45, z toho 20x úspěšně odpálila a drží si tak výborný průměr .444. Vyndat Kač strikeoutem je téměř nemožné, v třetí lize se to stalo letos jedinkrát. Mrštná catcherka a pálkařka roku 2015 také obzvlášť ráda krade mety, má jich na kontě zdaleka nejvíc z celého týmu.

Nejužitečnější hráčka – Dana Taussigová

Udělit cenu pro ženskou nejužitečnější hráčku bylo letos obzvlášť složité, konkurence byla ostrá. Volba trenérů padla na Danu Taussigovou. Hráčka s přezdívkou Miky patří mezi ty nejzkušenější, na hřišti je na ní spoleh a i přes zdravotní problémy s koleny tým táhne nahoru svými herními výkony.  Danu můžeme vidět na první metě, v defenzivě patří k vůbec nejspolehlivějším hráčkám Pikes. V podzimní části sezony se pak Miky postavila také na nadhazovačské prkno. Hráček, které umějí otočit rukou spodem, není nikdy dost a ona na tom maká ukázkově i přes zdravotní limity. Kvalitní práci letos odvedla v útoku – patří mezi hráčky, které se dokáží s nejvyšší úspěšností dostat na mety – OBP .528.

Skokan roku – Martina Marešová

V době, kdy Pikes vznikali, měla Martina za sebou jedinou odehranou sezonu. Protože ale do ženského týmu přišlo letos v zimě několik nováčků, zařadila se zcela automaticky do té zkušenější party. Martina má softball ráda, kromě Pikes pravidelně trénuje i na kurzu pořádané její vysokou školou. A když se v létě pořádala catcherská klinika, neváhala se přihlásit a dostala pochvalu i od reprezentantky Sabiny Borecké. V druhé polovině sezony tak štičky mají záskok za Kač, aktuální jedničku na tomto postu. Už teď je na ní spoleh ve vnějším poli a také na pálce, kde patří mezi tři nejúspěšnější pálkařky Pikes (BA .432). Hodí se připomenout, že patří mezi týmové lídry i přesto, že se softballem začala de facto teprve loni. Cena pro skokana roku je ve správných rukou.

11223728_1692838960997033_2609733141485461866_o

Nejlepší nadhazovač – Michal Ficza

Byli bychom moc rádi, kdyby na postu nadhazovače byla větší konkurence, přes zimu na tom budeme pracovat (už jsme začali). Do většiny důležitých zápasů jak v I. třídě, tak na Interpoháru, letos na prkně nastoupil Michal Ficza. Záda mu kryl pracovně vytížený Lukáš Müller, dalším nadhazovačem schopným odházet důstojně zápas ale bohužel nedisponujeme a adepti na pozici trojky mají letošní zimu na to, aby se role v příští sezoně mohli ujmout. Michal Ficza si každopádně ocenění zaslouží. 37letý nadhazovač, který by se bez problémů prosadil v pražském přeboru nebo v druhé lize, letos dostal i nabídku zaházet si na Super Cupu. Sice odmítl, nepochybujeme ale o tom, že by se této výzvy chopil se ctí.

Nejlepší pálkař – Luboš Kašpárek

Už na první pohled byste Luboše Kašpárka tipovali na pálkaře-zabijáka. A tipovali byste správně. Hráč, který se se softballem seznámil na kosteleckém alkoturnaji pojmenovaném po Homeru Simpsonovi, letos ovládl týmové statistiky v Interpoháru (BA .421) a výborně si vedl i v I. třídě (BA .356). Luboš pálí zleva a pálí daleko, o čemž názorně vypovídá prvenství ve statistice napálených met. V zápasech, které se nám letos nedařily, byl „Lubánek“ na zbytek svých spoluhráčů často oprávněně naštvaný za to, že mu v jeho pálkařském galapředstavení nikdo neasistoval. Do příští sezony Lubošovi přejeme, ať mu forma vydrží a ať si z jeho letošních výkonů vezmou příklad také spoluhráči.

Nejužitečnější hráč – Petr Ševčík

Zdaleka ne ve všech klubech patří předseda klubu zároveň k nejdůležitějším oporám na hřišti. V Pikes to ale platí. Letošní docházka Petra Ševčíka je příkladná – nechyběl ani na jednom zápase! V mužském týmu patří mezi nejzkušenější hráče, v základní sestavě hraje na druhé metě, případně na spojce. A zásadně bez čepice. Jeho herní přehled je v obraně znát a na svém postu dokáže předvést nadstandardní zákroky. Nejinak tomu letos bylo i na pálce, zvlášť v I. třídě (BA .370). Právě kvalitní, stabilní výkony ve všech herních aspektech jsou hlavním důvodem pro udělení ocenění pro nejužitečnějšího hráče sezony 2015.