Bronzová premiéra ve 2. lize – líp jsme skončit nemohli

6.10.2020

Byly zápasy, které jsme mohli vyhrát a nevyhráli. Běžci na metách, které jsme měli stáhnout a nestáhli. Snadné outy, které jsme nezahráli. Překvapivě jich ale zase tolik nebylo. Jakmile šlo do tuhého, vždycky jsme se kousli a zvládli to. První sezona ve 2. lize byla neopakovatelná a cenná lekce.


Autor: Pavel Hrdina

Zkušenosti s druhou nejvyšší soutěží byly před sezonou skromné, rozhodně ale ne nulové. Luboš Kašpárek, Petr „Svači“ Novotný, Michal Čížek nebo Michal Ficza v posledních letech hostovali v Joudrs, PV Praha a Sezimově Ústí. A Lukáše Holuba, dlouholetou hvězdu extraligy i reprezentace, úroveň dvojky taky nemohla překvapit.

Celý tým pak už čtvrtý rok v řadě hraje pražský přebor, kde je sice trochu vyšší věkový průměr, svou úrovní za druhou ligou ale zase tolik nezaostává. A právě přebor byl až do loňska naší prioritou. Scházela se na něm ta nejsilnější sestava a konečné umístění bylo jedním z hlavních kritérií při hodnocení úspěšnosti celé sezony.

Letos přišla změna. Otráveni z kolísavé úrovně 3. ligy a skomírajícího Interpoháru jsme se po letech ukecávání ze všech stran do dvojky přihlásili. A když už, tak s plnou parádou. Přebor šel na druhou kolej, část hráčů ze základu v něm uvolnila místo záloze a nováčkům.

Bronz má cenu zlata

Je pravda, že letošní druhá liga byla papírově slabší než v minulých letech. Po rozšíření Extraligy z ní bez náhrady zmizely dva silné týmy. Zespoda ji naopak doplnily celky, které se z posledních let dobře znají ze 3. ligy – Painbusters B, Snails a Locos B a my, Pikes. Posledním do party jsou pak Joudrs B, kteří sezonu odehráli vlastně v juniorské sestavě.

Byli jsme to ovšem právě my, kdo se v poli nováčků zorientoval nejlíp. Hlavní rozdíl mezi námi a srovnatelně silnými týmy byl v tom, že jsme vždycky dokázali zabrat v zásadních momentech. Ikskrát jsme otáčeli nepříznivé skóre nebo naopak museli ustát tlak a uhájit těsné vítězství.

11 z našich 15 našich druholigových výher jsme urvali o bod, maximálně o dva. Naše hlavní soupeře, Painbusters B a Snails, jsme porazili o jediný doběh dohromady pěkrát! Pořádně rupnout jsme samozřejmě taky uměli. Zvlášť se Slavií a Žraloky, kteří hráli „jinou ligu“ než zbytek soutěže.

Pozitivní bilanci máme navzdory nejhoršímu útoku z celé ligy. Čísla mluví jasně: náš týmový pálkařský průměr byl pouhých 0.266. V TOP 10 pálkařích nemáme nikoho, v TOP 20 jen Lukáše Holuba. Průměr .300, nepsanou hranici mezi dobrými a špatnými pálkaři, překročilo jen 5 našich borců. Dobrý, ale moc ne.

Na druhou stranu, obrana držela – máme dokonce nejnižší průměr chyb na zápas z celé ligy. Práci v poli nám mimořádně ulehčil Michal Ficza, naše nadhazovačská jednička. Soupeřům udělil 148 strikeoutů, druhý nejvyšší počet mezi všemi druholigovými pitchery.

Aspoň polovinu základní části odehrálo 13 hráčů Pikes, celkem se jich zapojilo 22. Rekordmanem je náš shortstop Michal Čížek, zasáhl do 27 zápasů.

Play-off se Žraloky jsme zvládli se ctí

Účast v play-off byl splněný cíl, my jsme ale věřili, že je šance postoupit i dál. Díky třetímu místu jsme se vyhnuli Plzni, proti které bychom si asi moc neškrtli. To na Žraloky jsme si věřili víc. Předvést doma dvakrát výkon na hranici našich možností, mohli jsme dostat soupeře pod tlak a v Ledenicích s trochou štěstí finále urvat.

První víkend skutečně začal slibně, upachtili jsme sobotní tie-breakové vítězství 1:0. Jenže v neděli nám utekla šestá směna a po prohře 4:7 jsme na jih Čech jeli s remízou 1:1. Ve Žraločí zátoce už to byly jasné porážky 12:0 a 12:3 a trochu hořký konec naší premiérové druholigové sezony. Prostě to nevyšlo, i když to už bychom asi chtěli fakt moc. Finále Slavia vs. Žraloci je fér a zasloužené.

Tři hvězdy, které ve druhé lize hrály na jedničku:

  • Michal Ficza – Ve většině našich vyhraných zápasů stál na prkně právě on. S ERA 5.01 je 6. nejlepším nadhazovačem letošní druhé ligy. Jeden z klíčových hráčů týmu si své splnil i na pálce, BA .317.
  • Jindřich Dudek – Univerzál, ovšem jako centr je nenahraditelný. Doběhne skoro všechno, vyžírá lufty i svým spoluhráčům. Pálkařsky mu skvěle vyšel start sezony, konečné BA .351. Doběhl pro nejvíc bodů – 29.
  • Lukáš Holub –Lukáš je s BA .408 náš zdaleka nejobávanější ranař. Z 20 hitů šly hned dva za plot. Nejlepší v Pikes je i v RBI, svými odpaly stáhl domů 19 bodů. Osm směn dokonce odházel jako nadhazovač se slušným ERA 6.13.

Sestava Pikes v 2. lize 2020 (min. 12 zápasů): Jan Bumbálek, Michal Čížek, Jindřich Dudek, Michal Ficza, Lukáš Holub, Pavel Hrdina, Luboš Jindřich, Luboš Kašpárek, Josef Klokan, Petr Novotný, Jaroslav Stehno, Petr Ševčík, Petr Šuták.

Uvidíme se v sezoně 2021 a mákneme na tom, aby Štiky kousaly ještě víc!