DRUHÝ PLAY-OFF VÍKEND V LEDENICÍCH – ZÁVĚR A BILANCE 2. LIGY

29.9.2020

Po vyrovnané sérii 1:1 z prvního víkendu na domácí půdě v Neratovicích, čekaly štiky rozhodující zápasy tentokrát ve vodách žraloků v Ledenicích. Už během týdne bylo z průběžných předpovědí jasné, že slunečné počasí a skoro letní teploty prvních zápasů play-off, se tentokrát v jižních Čechách opakovat nebudou. I přesto jsme byli odhodlaní se v Ledenicích „poprat“ o dobré výsledky… a jak to všechno dopadlo?


Autor: Johny

Už v pátek a v noci na sobotu na většině území soustavně vydatně pršelo a nebylo tomu jinak ani v čase odjezdu do Ledenic v dopoledních hodinách v sobotu. Teploměr ukazoval 7 stupňů a zápas byl naplánovaný od 16:00 hodin s tím, že většina týmu dorazí na místo dřív a podívá se na extraligový zápas, který měl proběhnout před tím naším. Aktuální zprávy se ale rychle měnily a pro nezpůsobilost hřiště byl extraligový semifinálový zápas mezi hrochy z HB a místními Žraloky zrušen. Náš zápas byl jako jeden z mála ze všech zápasů napříč republikou stále aktuální a ledeničtí Žraloci se rozhodli udělat vše pro to, aby bylo hřiště hratelné. I když tomu málo kdo věřil, opravdu se jim to podařilo (klobouk dolu) a zápas mohl s hodinovým zpožděním a za mírného mrholení začít.

První start na pálce dal tušit, že zápas bude opět hlavně o nadhozu a schopnosti štik odpovědět nějakým hitem, což se nám ovšem v první směně vůbec nepovedlo a přes jednoduché zápisy SO jsme se rozběhli bránit. Michal na prkně nezačal vůbec špatně, ale už první pálkaři Žraloků dokázali za většinou plného stavu striků urvat nějakou metu. Při obsazené 1. a 3. metě poté přišel hit do zadního pole a zápis průběžného skóre se začal měnit ve prospěch domácích. Po první směně tedy 0:5. Další pokusy na pálce měly bohužel podobný charakter jako v úvodní směně a nám se nepodařilo obsadit mety. Dohrávku druhé směny jsme v obraně ovšem zvládli parádně a přes zahrané outy v poli si zapsal i Michal další strike-outy. Skóre se tedy neměnilo. Horší ovšem bylo, že se nezměnil, resp. nezlepšil výkon štik na pálce a v úvodu 3. směny jsme bez zápisu bodu stále tahali za kratší provaz. Na pálku šli v dohrávce žraloci. První pálkař byl rychlý out z luftu na shorta. Pak se ale povedlo Michalovi „sestřelit“ druhého pálkaře, který se přes HB dostal na první metu. Třetí pálkař byl při chuti a po prvním hitu do foul-ballu odpověděl na druhý nadhoz tří metovým odpalem, který poslal domu hráče z první mety. Naštěstí přišel následně rychlý strike-out a pak poslední třetí out ze hry příhozem ze shorta na první metu. Do úvodu 4. směny jsme šli tedy útočit proti skóre 0:6. Na pálce začínal Svači a po stavu dva dva bohužel špatně trefil inside a pálka ho slušně „nakopala“… byl z toho první out příhozem na jedna od hráče z druhé mety. Následovali další dva SO a my šli opět už dost promrzlí bránit dohrávku 4. směny, kdy zároveň Michala na prkně vystřídal Skippy. První žralok dostal od Pepy jako dárek metu zdarma a na druhou metu se posunul po dalším single hitu do zadního pole. Obsazená 1. a 2. meta bez outu. Bohužel přišel další z našich errorů ve vnitřím poli a žraloci měli obsazené všechny mety. Další pálkař poslal do zadního pole slušný dvojmetový hit, čímž připsal domácím 2 body. Obsazená dva a tři a stále bez outu. Přišel chycený luft, ovšem za ním několik single hitů do zadního pole a posunutí obsazených met a připsání dalších bodů. Pepa si zapsal i SO a třetí out byl opět chycený odpal zadním polem. Konečné skóre po dohrávce 4. směny nebylo ovšem vůbec příznivé a tabule z našeho pohledu ukazovala krutých 0:12. V úvodu 5. směny se na naší straně žádný zázrak nekonal a tak zápas skončil rozdílem. Všichni byli dost promrzlí a po sprše jsme šli ladit taktiku na další zápas na místní zábavu…

Druhý den začínal zápas v 10:00 hodin a počasí se zdálo být oproti sobotě v lepším rozmaru bez deště, i když na celsiových stupních se to příliš neprojevilo… no jinými slovy „byla pořád slušná kosa“. Naší pálku začínal stejně jako včera Svači a hned vybojoval metu zdarma. Následoval Čéčův SO a poté hit Kašpiho do vnitřního pole s errorem žraloků na short-stopu a my z toho za jednoho outu těžíme obsazenou 1. a 2. metu. Následuje Márův SO, ale taky posun po pass-ballu na 2. a 3. metu. Na pálce je Jára a v průběhu nadhozu přichází wild-pitch, který znamená první bod pro štiky krádeží domácí mety od Svačiho. Kašpi se posunuje na třetí metu. Jára bojuje v boxu, ale souboj končí SO a my jdeme bránit jednobodový zisk. Žraloci začínají pálku svící na Kašpiho na 3. metě, který chytá míč v zámezí, první out. Následuje single hit a poté po chybě krádež druhé mety. Po pass-ballu se hráč dostává na třetí metu. Další hráč posílá single hit do zadního pole a je z toho posun na domácí. Skóre 1:1 a stále jeden out. Následuje svíce na první metu a Pepa chytá, druhý out. Poté přijde odpal do země na Čížu, který zpracovává a bez asistence šlape nucenou druhou metu (světlá chvilka obrany o víkendu) a štiky jdou bez puštění dalšího skórovacího bodu na pálku. V úvodu 2. směny startuje na pálce Jindra a posílá single hit, první meta obsazená. Následují ovšem poměrně rychlé prošvihané tři SO a my jdeme opět do pole bránit remízu. Dohrávka druhé směny byla zlomová a domácím se povedlo několik krásných hitů do zadního pole, přikrmených našimi zbytečnými errory nebo metou zdarma. Skóre na tabuli se mění z našeho pohledu na 1:6. Další směnu

zahajujeme bohužel opět SO, následuje Čéčou v boxu vybojovaná meta zdarma a poté pomalý hit Kašpiho, který sbírá nadhazovač a přihazuje na první metu. Čéča se posouvá na dvojku, ale na tabuli už štikám svítí dva outy. Na pálce startuje Mára a posílá hit na zem do vnitřního pole, rychlé nohy potvrzují verdikt metového rozhodčního „safe“, ovšem z druhé mety Čéča bere po odpalu trojku a přes velký výběh na domácí se nestačí vrátit zpět na metu a žraloci chybu příhozem nemilosrdně trestají. Třetí out a štiky jdou opět bránit. Dohrávka 3. směny se i přes střídání žraloků na pálce neslo v podobném duchu jako směnu předtím. Žraloci poslali dozadu pár hezkých hitů včetně HR, přisypali další 4 body a skóre po dohrávce začalo vypadat beznadějně. Tabule ukazovala 1:10. Na pálce začínal Jára a jeho luft byl chycen short-stopem ve vnitřním poli, bohužel následoval další z řady SO. Dva outy. Číža bojoval v boxu a vystál metu zdarma, kterou si ale dlouho neužil, když následoval další zářez skvěle házejícího Jecha v podobě dalšího SO. Štiky začali lapat po dechu a ze zápasu se vytratila bojovnost a chuť s nepříznivým výsledkem něco ještě udělat. U žraloků tomu bylo úplně naopak a tento fakt v dohrávce 4. směny potvrdil pálicí apetit domácích v podobě druhého HR a po zisku 3 bodů bylo skóre 1:13. Na nás bylo uhrát alespoň 3 body a zkusit zkorigovat nepříznivý výsledek a to na nový nadhoz, když provedli žraloci v úvodu 5. směny rošádu v poli. Výtečný Jech se posunul z nadhozu na první metu a na prkno si stoupl Jakub Vašíček. Na pálce začínal Michal a hned si udělal radost single hitem a obsazením první mety. Svači to zopakoval jako přes kopírák a štiky měli náhle za stavu žádného outu obsazenou 1. a 2. metu. V boxu si postoj na pálce rychtuje Čéča a přichází pass-pall, který posouvá Michala na třetí a Svačiho na druhou metu. Bohužel přichází prošvihaný SO a na pálku se staví Kašpi, který po plném stavu a několika faul-ballech získává metu zdarma. Jsou obsazeny všechny mety za stavu jednoho outu. Pálku bere do ruky Mára a po několika prvních nadhozech přichází další pass-ball, kdy Michal krade bod na domácí metě a kluci se posouvají po metách dál. Bohužel Mára odchází z boxu za SO a na pálku jde Jára. Ten sice bojuje jako lev, ale jeho snahu zmaří pick-off na 3. metu a následuje Svačiho udivený výraz… v zápětí pár žraloků nahání jednu štiku mezi metama J no jasně, neuplaval jim a tímto outem končí naše účast v play-off 2. lize.

I přes nevydařený závěr play-off, skončily PIKES PRAHA na bedně a odnášejí si z premiérové účasti v této soutěži krásné 3. místo. V Ledenicích jsme závěr ligy řádně zapili na což budou všichni dlouho vzpomínat… někdo více či méně z vyprávění druhých, ale všichni s pocitem, že štičí hejno drží pospolu.