II. liga – V semifinále jdeme na Žraloky

8.9.2020

První zářijový víkend byl věnován závěrečným kolům základní části 2. ligy mužů. Štičí tornádo čekal náročný sobotní dvojzápas s lídrem tabulky z Plzně a papírově slabší, ale o to houževnatější soupeř ze dna tabulky v neděli – dvojzápas s Joudrs B.

Autor: Michal Dobrovodský

O postupu do playoff bylo rozhodnuto prakticky už v kolech minulých a tak o víkendu šlo především o lepší umístění a získání „snazšího“ soupeře do semifinále playoff. Pro uhájení třetího místa po základní části jsme potřebovali vyhrát tři zápasy, abychom se už nemuseli ohlížet na výsledky Mostu B, který si to s námi chtěl na dálku rozdat o třetí pozici.

První zápas sobotního odpoledne začal ve 14:00 na domácím hřišti v Neratovicích. Samotný začátek byl zpestřen taktickou změnou sestavy na poslední chvíli, která se v průběhu dne ukázala jako velmi prozřetelná. Na prkně tedy začal Michal.

První 3 směny se nesly na obou stranách v duchu vyčkávání na chybu obrany soupeře. Oba nadhazovači, jak Michal, tak Ondřej Kába z Plzně drželi pálkaře na uzdě a když už nějaký ten míč po Michalově nadhozu vyletěl, naše zadní pole v čele s Jindrou doslova luxovalo všechno, co se chytit dalo, ale i to, co se vlastně skoro ani chytit nedalo…Jindra si tak připsal i krásný diving catch na supermana, nad kterým nejenom soupeř ještě teď kroutí nevěřícně hlavou.

Svižné tempo zápasu v průběhu třetí směny narušila bouřka, která se přehnala přes Neratovice. Zápas byl tedy přerušen a všichni doufali, že srážky nebudou tak vydatné, aby proměnily hřiště v jezero. Déšť nakonec odešel tak rychle, jak přišel a za 15 minut už se opět hrálo.

Skóre se tak poprvé měnilo až v dohrávce 4.směny. Na pálce začínal Jindra, který byl za plného stavu trefen nadhozem a postoupil na první metu. Hned v další rozehře Jindra vyběhl pro krádež druhé mety a se slidem ji bezpečně dosáhl. Plzeňský catcher totiž hodil na druhou metu nepřesně a tak Jindra mohl pokračovat na třetí. Opět se slidem a opět bezpečně, protože tentokrát střední polař hodil nepřesný příhoz na třetí metu. Takové chyby ovšem Jindra bez váhání trestá, bleskurychle se zvedl a doběhl pro první bod.

Štičí radost ovšem netrvala dlouho. Hned na začátku páté směny Plzeň zatlačila a po několika chybkách v obraně jsme se dostali do těžké pozice se všemi metami obsazenými a dvěma auty. Následující dva odpaly, nejdřív na první metu a pak do středního zadního pole dokonaly dílo zkázy a Plzeň doběhla v páté směně pro 4 body. Měli jsme tak 3 útoky na korekci skóre.

Taková ta první pomyslná vlaštovka vyletěla v dohrávce šesté směny. Po pár našich povedených hitech soupeř přidal i několik chyb v obraně a rázem z toho byly obsazené všechny mety a jeden aut. Toho bylo potřeba využít. Dva trefené balony znamenaly dva oběhy a korekci skóre na 3:4 pro Plzeň. Velké finále ale teprve mělo přijít.

Začátek sedmé směny přinesl 3 rychlé fly-outy a tak se štičí skvadra mohla soustředit na poslední útok zápasu. Bylo potřeba dvakrát skórovat. Jako první šel na pálku Petr Šuták. Na dva striky byl trefen nadhozem a postoupil na první metu. Na řadu přišel hrdina utkání – Michal Ficza. Celý zápas skvěle odházel a nyní byl vyzýván dugoutem, aby zasadil Plzni rozhodující ránu a poslal tam homerun.

A Michal nehodlal nic ponechat náhodě. Hned do prvního nadhozu se opřel tak vehementně, že balónek skončil daleko v zadním poli u plotu a k homerunu mu opravdu moc nechybělo. Petr tedy z první mety doběhl až domů a bylo srovnáno 4:4. Michal to stihl s trochou zaváhání Plzeňské obrany až na třetí metu. Řada přišla na Pavla Hrdinu, který dostal 4 špatné nadhozy v řadě a tím metu zdarma. Jindra Dudek jako další si dokonce vysloužil úmyslnou metu zdarma. A tak se stalo, že v dohrávce sedmé směny, za stavu 4:4 a jedním autem, jsme měli obsazené všechny mety a do boxu se chystal Petr Ševčík. Za stavu 1 ball, 2 striky vyslal balón nechytatelně do zadního pole a bylo vyhráno. Michal bezpečně doběhl pro pátý rozdílový bod.

Pikes Praha : Slavia VŠ Plzeň 5:4

Do druhého utkání dne jsme nastoupili po krátké pauze v kompletně změněné sestavě. Bylo potřeba pošetřit zejména Michalův nadhoz na nedělní důležitá utkání. Na hřišti se tak objevila sestava s velmi silnou stopou týmu B. Na nadhozu se vystřídali Jindra Dudek a Pavel Hrdina a ačkoliv házeli velmi dobře, zbytek pole nedokázal pochytat balony létající od pálkařů soupeře a plzeňské skóre začalo rychle narůstat. Ve štičím útoku naopak zavládla beznaděj. Nedokázali jsme si poradit se skvěle házejícím Martinem Svobodou. Po 4 směnách 0:18 a konec utkání aniž bychom se dostali na metu.

První den jsme tedy zakončili se skóre 1:1 na zápasy a sobotní plán byl splněn!

Neděle měla přinést úplně odlišná utkání, než byla ta sobotní. Nastupovali jsme k nim jako jasný favorit a zároveň jsme potřebovali obě utkání vyhrát a postoupit tak do playoff ze třetího místa. Joudrs B je mladý houževnatý tým a navzdory jejich bilanci dokázal mnohdy během sezony protivníka potrápit. Základem úspěchu pro nás bylo tohoto soupeře nepodcenit.

Do zápasu jsme nastoupili s Michalem na prkně a odhodlaní rozpálit soupeřův nadhoz od prvních míčů. To se ovšem nedařilo. Většina našich pálkařů měla problém s časováním na pomalejší nadhoz a se stoupavými balony. V obraně ovšem tým pracoval bezchybně jak ve vnitřním, tak ve vnějším poli. Pěkný diving catch předvedl Dobby v pravém zadním poli.

Skóre jsme otevřeli až ve 4.části hry na odpaly Petra Ševčíka, Lukáše Holuba a Petra Novotného. V pátém inningu sice dokázal soupeř odpovědět trojmetovým odpalem a staženým bodem, ovšem v dohrávce odpověděl i Lukáš jednometovým odpalem a stažením domů ze třetí mety Michala.

A když v šesté směně dokázal pro bod doběhnout Martin Matějka po hitu Michala, bylo téměř hotovo. Soupeř se ve svém posledním útoku ještě snažil utkání zdramatizovat, ale dokázal připsat už pouze jediný bod a tak jsme vyhráli první zápas s Joudrs B 4:2.

Druhý nedělní zápas byl o něco hektičtější, než jsme si na začátku představovali. Možná už se začala projevovat únava z náročného softballového týdne.

Hned první pálkař line-upu soupeře si totiž v první směně dokázal doběhnout pro bod. Jednobodovou směnu Joudrs zaznamenali i ve třetí části hry. Štičí útok se opět dlouho rovnal s nadhozem soupeře a pro první bod doběhl až Luboš ve svém druhém startu na pálce. Po třetí směně tak bylo skóre 1:2.

Nervozita v našich řadách se postupně zvyšovala, protože očekávané hity a navýšení našeho skóre stále nepřicházelo. Navíc bylo stále patrnější, že Michal, který již nadhazoval pátý zápas v pěti dnech, začíná mít problémy s pravou rukou, kvůli bolestivému zranění prstu. Navzdory všemu však štiky udržely soupeře mimo skórovací pozice ve čtvrté i páté směně.

V dohrávce páté to konečně přišlo i když začátek našeho útoku tak rozhodně nevypadal. Útok jsme začínali od začátku line-upu a hned první dva pálkaři, Luboš a Čéča zaznamenali strike-out. Říká se ale, že na dva auty se hraje nejlépe. Nejdříve se na metu dostali Lukáš a na metu zdarma i Svači. Na pálku v ten okamžik měli jít 4 hráči B týmu v řadě – Jára, Johny, Šuty a Dobby. Chvilku to vypadalo, že dojde na střídání a pálit půjdou do té doby v tomto zápase nehrající Jindra a Číža, ale nakonec byla béčku dána důvěra.

Jako první do pálkařského boxu nastoupil Jára Stehno. Hned první nadhoz byl wild pitch  a oba běžci se posunuli o metu – byly tedy obsazeny druhá a třetí. Po dalším striku se pak Jára trefil a poslal do pole jednometový odpal, stáhnul bod ze třetí mety a ještě se dokázal posunout na metu druhou. Skóre 2:2 a obsazené druhá a třetí meta. Nyní byl na řadě Johny, který dostal nakoučováno pálit do zadního pole.

Po prvním prošvihnutém striku si ale Michal vzal time na poradu v útoku a naordinoval dosud na pálce trápícímu se Johnymu trochu odlišnou strategii. Hned dalšímu odpalu tak Johny nastavil pálku na ulejvku, kterou moc hezky složil podél čáry ke třetí metě. Vnitřní pole snad tuto alternativu vůbec nečekalo a chyba ve zpracování míče vedla nejenom k obsazení první mety Johnym, ale i k posunu Svačiho ze třetí mety domů a Járy z dvojky na tři. Skóre tak konečně bylo v náš prospěch 3:2.

Dalším na pálce byl Petr Šuták. Ten byl záhy bolestivě trefen nadhozem a tak byly všechny tři mety obsazeny na dva auty. Nyní se na pálku dostal Dobby. Cíl byl jasný-trefit balón kamkoliv za vnitřní pole. První nadhoz letící do zóny, bum a míček letí do středního zadního pole tak šikovně, že ho nikdo nedokázal chytit. Jednometový odpal znamenal dva stažené body a běžce na první a druhé metě. Skóre 5:2.

Nyní byl na řadě Michal Ficza, který se s tím taky nijak nemazal a ulejvkou těsně před sebe opět naplnil mety. Tím štiky otočili line-up a Luboš mohl odčinit svůj strike-out ze začátku téhle směny. Povedlo se mu to náramně, když poslal míček za druhou metu a stáhnul další dva body. Navíc se dokázal posunout až na druhou metu. Soupeř tak přistoupil ke střídání nadhozu.

Na prkno nastoupil místo Ondřeje Tvrdka Andrej Sokol. Jak už to tak bývá, první hody nového nadhazovače nejsou většinou ty nejistější a tak na wild pitch doběhl pro poslední bod téhle směny ze třetí mety Michal. Čéča ještě následně dostal metu zdarma a celou směnu ukončil soupeř jednoduchým autem na jedna dalšího pálkaře. Po páté směně tak na tabuli svítilo už veselejší skóre 8:2.

Nyní šlo o to, udržet soupeřův útok daleko od domácí mety. To se v šesté směně povedlo a když v dohrávce přidaly štiky s přispěním chybujících Joudrs další dva body, skóre 10:2 napovídalo rozhodnutý zápas. Softball se ale hraje na 21 autů a my potřebovali ještě tři, abychom celý hrací víkend uzavřeli. V sedmé směně už bylo na Michalovi vidět, že ho ruka velmi bolí, ale i přesto se rozhodl zápas doházet do vítězného konce. Joudrs dokázali skóre pouze korigovat čtyřmi body, Štiky si už vítezství vzít nenechaly a vyhrály 10:6.

Celý víkend jsme zakončili bilancí 3 výher a jedné prohry. V premiérové účasti v základní části druhé nejvyšší soutěže jsme tedy skončili celkově třetí a v play-off se utkáme v semifinále s druhým týmem tabulky – Žraloky z Ledenic B. První zápas semifinále se bude hrát 19.září na domácím hřišti v Neratovicích – přijďte všichni fandit!